E-Ticaret Genel

Bir E-Ticaret sitesine nasıl güvenebiliriz?

Yazan bybrawe

E-Ticaret siteleri insanların ihtiyaçlarını zamansal, ucuza ürün almak, masraflarını azaltmak için kurulmuştur. İnternet ticaret sektörü her geçen gün artmaktadır. Bu sektör Masaüstü ve Mobil olarak ayrılmıştır. Mobil pazarın payı masaüstü pazarını sürekli geçmektedir. Bir E-ticaret sitesi açacaksanız kesinlikle mobil uygulaması veya mobil gezintiye uygun bir web sitesi hazırlamalısınız.  Türkiye webrazzi’nin yayınladığını E-Ticaret raporuna buradan ulaşabilirsiniz. Asıl konumuz bu E-Ticaret sitelerine nasıl güveneceğiz?

E-Ticaret sitelerine nasıl güvenebiliriz?

Bir E-Ticaret sitesine güvenmemiz için ilk olarak bu maddelerin web sitesinde var olup olmadığını incelemelisiniz.

1. Web sitesinde SSL sertifikası var mı?

Yukarıda resimde gördüğünüz gibi web sitesinde kırmızı kutucak SSL sertifikası mevcuttur. Bu sertifika bir nebze web sitesine karşı bir güven sağlar ve bu web sitesinin verilerinin şifreli olduğunu gösterir.

2. Karşılıklı sözleşme

N11, gittigidiyor, hepsiburada …. vb gibi sitelerde bulunur. Bu karşılık sözleşme sayesinde 14 gün içinde ürünü geri iade yapma hakkınızı sağlar. Satıcı ve Alıcı karşısında güven oluşturur.

3. 3D Secure güvenlik

Sanal güvenlik sayesinde kart bilgileriniz korunmuş olur. 3d Secure ödeme sistemine sahip web sitelerinden alışveriş yapmanızı tavsiye ediyoruz

4. Sanal pos sistemi

Bazı E-ticaret sitelerinde sanal pos sistemi yoktur. İban ile ödeme istememektir. İban ile sitelerin çoğu scamdır. Neden mi dersiniz? çünkü bu tarz sitelerin vergileri olmaz.

5. Sitelerin açıldığı yerler

Bazı websiteleri malta, kıblıs, yasaların geçerli olmadığı ülkelerde şirket açıp satış yaparlar. Bu websiteler çoğunlukla bahis siteleridir. Bu ülkelerde dolandırıldığınızda hak talep edebileceğiniz bir yasa bulamazsınız.

6. Güven duygusu

Bu tarz web sitelerin sosyal hesaplarını inceleyiniz. Web sitesi hakkında şikayetler, yüksek beğenili, takipçileri, televizyonda reklamları varsa size güven oluşturmak için hazırlanmış mesajlardır. Bu tarz sitelerde sorununuz olursa gerekli yerleri rahatlık başvuru yapıp hakkınızı savunabilirsiniz. Kısaca bu tarz siteler sizin tarafınızdayız demek istiyor.

7. Hak talebi

Yukarıda özelliklere sahip sitelerden hak talep etmeniz çok kolaydır. Tüketici hakları koruma derneğine başvurup hakkınızı savunabilirsiniz. Sitemizde bu konu hakkında ayrıntılı olarak sizleri bilgilendireceğiz.

Yazar Hakkında

bybrawe

Yorum Yap