E-Ticaret Genel

Farklı Ödeme Yöntemleri ve Faydaları

Yazan bybrawe

Farklı ödeme yöntemleri, sanal pos dışındaki ödeme yöntemleridir. Farklı ödeme yöntemlerini E-Ticaret sitenize eklerseniz. Sadece o ödeme yöntemi ile satın alım yapan kişilerin, sitenize ulaşmasını ve alışveriş yapmasını sağlarsanız. Günümüzde bir çok E-Ticaret sitesi açılmaktadır ve bu tarz E-ticaret sitelerinin mobil üzerine de  yoğunlaşması gerekmektedir. Çünkü mobil alanı kullanan kitle masaüstünü kullanan kitleyi her geçen gün geçmektedir. Mobil kullanım geçen sene %50 seviyesini geçmişti yani mobil sektöre yatırım yapan her geçen gün kitlesini arttırır ve Doğru reklam planlaması ile satışlarını arttırabilir. Farklı ödeme yöntemleri eklemenin faydaları şunlardır:

  • Farklı ödeme yöntemleri ile E-Ticaret sitenizin trafiğini ve dönüşüm oranlarını arttırabilirsiniz.
  • Farklı ödeme yöntemleri eklediğinizde, ziyaretçinin tercih ettiği ödeme yöntemiyse dönüşüm artacaktır.
  • Farklı ödeme yöntemleri sitenize eklerseniz parasını çekmeyen bazı kişiler(çoğunlukla 12-18 yaş arası), sizin E-Ticaret sitenizden alışveriş yapacaktır.
  • Farklı bir ödeme yöntemi sitenize eklediğinizde, Anlaştığınız web sitesi veya uygulama sizi referans olarak gösterecektir.(Örnek: Papara)

Farklı ödeme yöntemleri nelerdir?


1.Papara

Paypalın kapanmasından sonra Paypalın alternatifi olarak görülen web sitesi 2016 yılında kurulmuştur.  “Paradan iyisi Papara” Sloganı ile piyasaya giren Papara, bir çok reklam şirketinin ödeme yöntemi olmuştur. Yakın bir zamanda Papara master card sistemli kart çıkarmıştır. “Her 45 saniyede bir kişi daha Papara’yı tercih ediyor.” istatiksel olarak bir veri yayınlamıştır. buraya tıklayarak web sitesine ulaşabilir ve üye iş yeri olabilirsiniz.

Papara bir çok E-Ticaret sistemine özel entegrasyon sistemi çıkarmıştır. Dökümanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Parapa’yı E-Ticaret sitenize ödeme yöntemi olarak eklendiğinizde Üye iş yerlerimiz bölümüne E-Ticaret sitenizi eklemekteler.
Komisyon oranları için Papara’nın web sitesinde canlı destekten öğrenebilirsiniz.


2. BKM Express

Mobil uygulamasına kartınızı tanımlayarak kullanılan bu uygulamanın kullanıcı kitlesi geniştir. Uygulamayı büyük E-Ticaret siteleri ödeme yöntemi olarak eklemişlerdir.Bu uygulamanın tercih edilme sebebi:

  • İndirim, Puan sunması
  • Kendi kitlesini oluşturmuştur.
  • Güvenli, Hızlı bir alışveriş imkanı sunmuştur.

Buraya tıklayarak web sitelerine ulaşabilirsiniz.

3.Google Play Kredisi

Yeni bir yöntemin kapılarını açacağım bu bölümde Google play kredisini ödeme sistemi olarak neden kullanmamız gerektiğini kısaca anlatmak istiyorum. Google ödüllü anketler uygulaması sayesinde. Google bu uygulamayı kullanan kullanıcılara düzenli olarak anket göndermektedir. Bu anketin doldurduğunuzda(4 adımlık anket) 0,50-3 tl arasında ödül olarak para vermektedir. Bu sayede 4-5 ayda kullanıcılar ortalama 20 tl civarında para kazanmış olacaklardır.(Kendimden örnek verdim.) Bu kazancı sadece google play kredisi olarak kullanabildiğinden, krediyi bir çok kullanıcı harcayamayacaktır. Bu yüzden tavsiyemiz mobil uygulamanıza google play kredi ödeme yöntemi eklemenizdir.

4. Mobil ödeme yöntemi

Mobil ödeme sayesinde Faturalı veya 12-25 yaş arası genç kitlenin sizin E-Ticaret sitenizi tercih etmesini sağlayabilirsiniz. Tabiki mobil ödeme yöntemlerinin komisyonları tercih edebileceğiniz türden değildir. O yüzden mobil ödeme yöntemini kullanacak müşteriler için ek fiyat arttırması yapmanızdır.

5. Maestro ödeme yöntemi

Aklınıza ilk başta bu ödeme yöntemi ne alaka şeklinde bir düşünce doğacaktır. Çünkü Bu karta sahip olan kitle 12-17 yaş arasında olacaktır. Bu kart çocukların banka kartlarının ödeme yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bir çok 12-17 yaş arasında kişiler bu ödeme yöntemine sahip olan siteler aramaktadır. Bu yüzden bu ödeme yöntemini kesinlikle sitenizi ekleyiniz. Dönüşüm oranı yüksektir bizden söylemesi.

6. Kapıda ödeme yöntemi

Bu yöntemi online ödeme yöntemini kullanmak istemeyen kişilerin tercih ettiği yöntemdir. Çalışma yöntemi şu şekildedir:

  • Kargo şirketi ürünü teslim ederken ürünün fiyatı+Kargo Fiyatı+10 TL(Kargo şirketine göre değişmektedir.) ek ücret şeklinde işlemektedir.

Not: Kapıda ödeme de müşteriyi telefonla arayıp teyit aldıktan sonra göndermenizi tavsiye ederim. Müşteriyle iletişim kesilmemeli, kargoyu takip etmeli eğer kargo alımında sorun olursa mutlaka müşteriyle iletişime geçmelisiniz.

Diğer ödeme yöntemleri olarak webmoney, skrill, paypal gibi şirketleri kullanabilirsiniz fakat bu şirketler yüksek komisyon para kesintisi yapmaktadır. Kısaca paranızı banka hesabınıza aktarırken çok yüksek miktarda komisyon almaktadırlar. O yüzden parasını çekemeyen kişiler için ürüne ek ücret ekleyip satabilir veya ürüne ek ücret eklemeden %3 komisyonlu olarak bozan kişilerden paranızı bozdurabilirsiniz.

Yazar Hakkında

bybrawe

Yorum Yap