Dijital Pazarlama E-Ticaret Genel

Sosyal Medyayla Pazarlama

Yazan bybrawe

Sosyal medyayı kullanarak nasıl pazarlama yapabilirsiniz? Sosyal medyayı pazarlamak için kullanmak neden önemli?

Sosyal medya kullanan sayısı ve kullanılan süre sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu yüzden sosyal medya E-Ticaret sektörüyle uğraşanlar için büyük bir fırsattır çünkü Sosyal medyalar, reklam verenler için farklı reklam çeşitleri sunmaktadır. İstediğiniz türden bir kategoride rahatlıkla reklam verebilirsiniz veya sosyal medya sayesinde aradığınız kitlere tek tıkla ulaşabilirsiniz. bu sayede sosyal medya platformları reklam verenler için fırsat; kullanıcılar içinde aradığını bulmasını sağlayan bir araçtır. Sosyal medyada pazarlama sistemini ikiye ayırabiliriz.

Reklam verenler

Reklam veren firmalar, kullanıcılara geri dönüşüm modeli ile ulaşmaktadırlar. Geri dönüşüm modeli sistemi ile reklam veren firmalar satışları arttırdıkça reklam için ayırdıkları bütçeleri arttırmaktadırlar ve büyümelerini uğraşmadan yani zaman kaybetmeden büyük kitlere ulaşmaktadırlar. Bu reklam verme modelini kullanmak için küçük bütçelerden başlayıp yavaş yavaş reklama ayırdığınız bütçenizi arttırabilirsiniz. Bu sayede hedefsel bir büyümeye ulaşabilirsiniz. Tabi reklam vereceğiniz kitle, platforma dikkat etmeniz gerekmektedir. Bazı denemeler yaparak sizin satış kategorinize hangi platform ve kitle uygun olduğunu bulmanız gerekmektedir.
Bazı sosyal medya platformları:

1.Facebook

2.Twitter

3.İnstagram

4.Whatsapp

5.Pinterest

6.Snapchat

Emek vererek büyüme

Bu sistemi kullanan siteler/firmalar reklam verdiğinde dönüşüm alamaması, kendi kategorisini bulamaması, reklam verecek bütçeleri oluşmaması, reklam verecek kadar bilgiye sahip olmamasından dolayı bu sistemi tercih ederler, bu sistem sayesinde kendi kitlerini kullanıcılar ile iletişime geçerek sağlarlar, facebook hesabı ile arkadaş ekleme/gruba katılıp ürünlerini paylaşma ve bilgi verme, whatsapp destek hattı, instagram dm,  facebook messenger .. vb gibi platformları kullanarak kullancılara anlık ulaşabilirler.

Bir çok alternatif seçenekler mevcut. biz sadece bazı seçenekleri sizlere aktardık. ilerleyen yazılarımızda farklı alternatif seçeneklerden bahsedeceğiz.

 

Yazar Hakkında

bybrawe

Yorum Yap