Genel Webmaster

Sunucu ile neler yapabilirsiniz?

Yazan bybrawe

Sunucunuz ile neler yapabilirsiniz? konusu hakkında sizler için geniş rehber hazırladık.

Webmaster olan veya olmaya aday olan, Oyun oynayan, Özel gereksinime sahip site oluşturmak isteyen, Hit sorunu olan herkesin araştırdığı “Sunucu ile neler yapabilirsiniz?” konusuyla karşınızdayız.

Sunucunun bir çok çeşidi vardır. Vps, Vds, Ekran kartlı Vds, Dedicated … vb çeşitli sunucuları kullanarak neler yapabileceğiniz aşağıda sıraladık ve bu sunuculara istediğiniz işletim sistemini kurabilirsiniz.

1.  Hosting

Sunucunuzu hosting sistemi kurarak kullanabilirsiniz. Bu sayede Hosting, Reseller satabilirsiniz. Hitinizde sıkıntı varsa, Cpu sorunu yaşıyorsanız, Web sitenizdeki işlem yoğunluğu yüzünden siteniz çok yavaşladıysa sunucunuza hosting sistemi kurabilirsiniz. Cpanel, Plesk gibi ücretli hosting yazılımlarını kullanabilir veya ücretsiz alternatifleri kullanabilirsiniz.

2. Teamspeak(Ts)

Genelde oyun sunucuları için iletişim amaçlı kullanılmaktadır. Sunucunuza rahatlıkla Teamspeak serverı kurabilirsiniz fakat Teamspeak serverları yavaş yavaş popülerliğini kaybetmektedir.

3. Oyun sunucuları

Sunucunuzda oyun serverı açabilirsiniz. Örneğin cs 1.6, cs go, rust, minecraft gibi oyunlarda server kurabilirsiniz. Fakat size gerekli olan asıl şey, kuracağınız oyun için kurulum dosyalarına sahip olmanız gerekmektedir.

4. Upload/Download

Sunucunuza Windows yükleyerek, upload/download işlerinizi hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. Birde Web sitenizin yedeklerini, Web sitenizi dosya aktarma işlemlerini hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.

5. 7/24 Program çalıştırmak

Sunucuları sürekli açık tutabileceğiniz için programlarınızı sürekli çalıştırabilirsiniz. Mesela Instagram araçları, Youtube araçları veya Özel programlarınızı sürekli çalıştırabilirsiniz.

6. Film, Dizi, Anime render yapmak

Ekran kartlı sunucunuz varsa, Render amaçlı kullanabilirsiniz. Örneğin film, dizi, anime altyazı encode edebilirsiniz.

7. Yüksek kaynak gerektiren ya da yazılımları özel olarak kullanması gereken web uygulamalarını çalıştırabilirsiniz.

Online oyun sitesi, Özel alt yapı yazılımları/uygulamaları için sunucu kullanmanız şarttır. Örneğin Io oyunları, Facebook oyunları, Database işlemleriniz … vb

8. Radyo yayını

Web üzerinden radyo yayını yapabilirsiniz.

9. E-posta ve Dns sunucu olarak kullanabilirsiniz, bu alandaki tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

10. Mining yapabilirsiniz.

Cpu mining veya sunucunuzda ekran kartınız varsa gpu mining yapabilirsiniz. Mining yapmanızı tavsiye etmeyiz. Onun yerine Cloud Mining sistemlerini kullanabilirsiniz.

11. Vpn olarak kullanabilirsiniz.

12. DDOS / Botnet

13. Windows olarak kullanmak

Windows olarak kullanabilirsiniz. Telefonlarınızdan sunucunuza bağlanarak her türlü işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

*Sunucu= Server demektir.

Yazar Hakkında

bybrawe

Yorum Yap