Dijital Pazarlama E-Ticaret Genel Sosyal Medya

Sosyal Medya Pazar Seçimi Nasıl Olmalı? Planlamanızı Nasıl Yapmalısınız?

Yazan bybrawe

Bir çok E-Ticaret sitesi yanlış pazar seçimi yüzünden projelerinden vazgeçmektedir. Bu yazımızda sizlere Pazar tavsiyeleri ve Planlamanızı nasıl yapmanız gerektiğini sizlere aktaracağız

Bir çok E-Ticaret sitesi yanlış pazar seçimi yüzünden projelerinden vazgeçmektedir. Bu yazımızda sizlere Pazar tavsiyeleri ve Planlamanızı nasıl yapmanız gerektiğini sizlere aktaracağız. Pazar seçiminde önemli şartlardan birisi sizin sitenizin kategorisine göre planlama yapmanız gerekmektedir.  Bu konuyu en iyi şekilde anlamanız için bir örnek vererek sizlere aktaracağız.  Kozmetik kategorisinde bir E-Ticaret sitesi açtınız diyelim. Bu sitenin yapımını bitirdiniz. İnternet dünyasına açılmanız için yapmanız gereken 2 türlü adım mevcut. Ya reklam bütçesi ile dönüşüm oranı sağlamak veya emek vererek kitle oluşturma(Zaman harçayarak) gibi adımlardan birini tercih etmelisiniz. Fakat her ikisini de denemelisiniz. Yapmanız gerekenlerden biride kozmetik sitenize uygun sosyal medya bulmanız. Facebook, Instagram, Twitter ve Pinterest hesabı açtığınızı düşünelim. Sosyal medyasını tüm ayarlarını yaptıktan sonra reklam verme aşamasında hangi sosyal medya ağının size uygun olduğunu düşünürken Facebook ve Instagram büyük ihtimalle tercih edeceksiniz. Twitter bir süre sonra paylaşım yapmayı bırakacaksınız. Pinterest’i bırakmamanızı tavsiye ederiz. çünkü ürünlerinizin resimlerini paylaşırken google resim aramadan hit sağlayabilirsiniz. Facebook ve Instagram reklamları vermeden önce hedef kitle oluşturmanız gerekmektedir. Mesela 16-30 yaş arası kızlara, şu sayfaları beğenmiş vs gibi hedef kitle seçmelisiniz ve düzenli olarak paylaşım yapıp bazı gönderilerinize reklam vererek dönüşüm sağlamayı düşüneceksiniz ve bu planınızın tutmama imkanı olabilir bu yüzden diğer planımıza geçelim fakat şu anda anlatacağım plandan da ilk adımları atabilirsiniz size kalmış bir şey. Facebook ve Instagramı emek vererek kullanmaya başladınız. Yapmanız gerekenler şunlardır:

  • Facebook gruplarını katılmak.
  • Facebook da kategorinize uygun kişilere arkadaş eklemek ve grup kurarak toplu olarak gruba eklemek
  • Facebook da düzenli olarak paylaşım yapmak.
  • Facebook gruplarında aktif olarak. Kişilere önerilerde bulunmak
  • Instagram da paylaşım yapmak.
  • Instagram da Takibe-Takip yapmak(Bunu özel programlar kullanarak da yapabilirsiniz.)
  • Facebook ve Instagram da canlı destek vermek bunun için whatsapp’ı kullanabilisiniz.
  • Facebook ve Instagram da çekiliş yapmak.
  • Facebook ve Instagram’a özel indirim yapabilirsiniz. (Kargo ücretsiz gibi)
  • Facebook ve Instagram’a kişilere özel indirimler yapabilirsiniz.

Bir süre sonra Youtube sektörüne girerek ürününüze özel kısa videolar hazırlayabilirsiniz. Youtube üzerinden çekiliş yaparak E-Ticaret ağını büyütebilirsiniz. Sonraki yazılarımızda daha ilginç yöntemlerden bahsedeceğiz.

Kısaca Doğru pazar seçiminde denemeler yapmanız gerekmektedir. Kendinize uygun bir döngü sağlarsanız yani bu işi oturtursanız. Dönüşüm oranınız yükselir ve hızlı büyüme gerçekleşir. Günümüz E-Ticaret siteleri halkın yanında olma yöntemini tercih etmemekteler. Reklam bütçesine güveniyorlar. Sosyal medya ile pazarlama adlı diğer yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Bizim Tavsiyemiz:

Reklam vererek ve Emek harcayarak büyüme yönteminin ikisini bir arada kullanılmasından yanadır. İlk önce dikkat etmeniz gereken durum ise deneme yapmanız gerektiğini, kesinlikle unutmamanızı tavsiye ederiz.

 

 

Yazar Hakkında

bybrawe

Yorum Yap